DAVID SLÁDEK / fotograf


//

About

David Sládek (*1976 Strakonice)

Fotograf a novinář, strakonický rodák a patriot, absolvent místního Gymnázia a posléze Západočeské univerzity v Plzni. Několik let působil jako zpravodaj ČTK pro jižní Čechy, poté krátce jako mluvčí společnosti Kenvelo. Posledních více než 12 let žije ve Velké Británii, kde při zaměstnání buduje fotografické portfólio s několika tématy, v jejichž centru jsou vždy člověk, komunita, emoce, život. V současné době studuje Institut tvůrčí fotografie v Opavě.

V uplynulých třech letech se Sládek věnoval tématu genocidy v Nezávislém státě Chorvatsko a vloni vydal knihu Unspoken Genocide (Nevyslovovaná Genocida) postavenou na fotografiích a rozhovorech s dvaceti přeživšími krvavé genocidy, jež měla za cíl vymýtit Srby, Židy a Romy na území tehdejšího katolicko-fašistického chorvatského státu. Výstavu se stejnojmenným názvem přivezl vloni také do Strakonic.

Dalším dlouhodobým tématem jsou demonstrace v britské metropoli Londýně. Dva roky se pravidelně zúčastňuje velkých i malých protestů a sleduje dění v davech. Nesoustředí se přitom na přední řady aktivistů nebo na texty na plakátech, ale hledá mikrosvěty, které si lidé a především děti v zástupech vytvářejí. Fascinuje ho nejen obrovská pestrost lidí a témat, ale také kultura těchto akcí, která je daná vyspělostí britské demokracie. Fotografie z demonstrací se chystá vydat ve své další knize On The Culture of Protest (O kultuře protestu). Právě z této série je výběr pro zářijovou PechaKuchaNight ve Strakonicích.