PKN vol #20

událost na facebook

Výroční strakonická zábavná a inspirující! Jako vždy, je na co se těšit ❤ Hosty budeme postupně odtajňovat od 7.dubna, taktéž na místo si ještě chvilku počkáte 😉
Deset inspirativních hostů v deseti svižných prezentacích, pečlivě časově vymezených vstupy našich legendárních moderátorů Mirka a Štěpána!

David si splnil svůj cestovatelský sen a po dokončení vysokoškolského studia odletěl na jaře roku

2022 do Severní Ameriky, aby se vydal na pětiměsíční hike z Mexika do Kanady. Jaká byla tato 4200 km dlouhá cesta plná nevšedních zážitků, přátel z celého světa, divokých zvířat a lehkých drog, nazývaná Pacifická hřebenovka?


Honza je ekoporadce, ochránce přírody a zvířat a běžec na dlouhé tratě. Ve Strakonicích vede pobočku ČSOP, vede kurzy vaření a věnuje se pořádání mnohých větších či menších ekologicky zaměřených aktivit


Adriana miluje češtinu, odjakživa se chtěla živit psaním, a tak celý život píše… Prošla si prací v novinách, v několika online magazínech, ve velkých korporátech, ve start-upu, u malých firem i v hudební televizi. A teď se rozhodla založit si vlastní značku a předávat svoje zkušenosti dál.


Honza je poctivý Strakoňák. Od malička byl tátou veden ke sportu, konkrétně k vodnímu slalomu. S tátou to dotáhl až do české juniorské repre a následně na titul mistra Evropy juniorů. Poté už jsem se v 17 přestěhoval do Prahy a začal jezdit pod křídly armádního sportovního centra Dukla a stal profesionálním sportovcem. Následovaly další úspěchy v reprezentaci do 23 let i následně v seniorském týmu, kde ve francouzském Pau vylovil stříbrnou medaili na Světovém poháru. V roce 2014 ukončil kariéru sportovce a rovnou přešel do role trenéra české reprezentace, které se věnuje doteď.


Pracuje již 30 let jako učitelka 1. stupně ZŠ. Posledních 17 let na ZŠ F. L. Čelakovského ve Strakonicích. Snaží se stále učit nové věci a používat moderní metody vzdělávání tak, aby děti do školy chodily rády, a práce je bavila. Vyučuje matematiku Hejného metodou, vede klub nadaných dětí a vydává knihy. Ve školním roce 2019/2020 postoupila do semifinále soutěže Global Teacher Prize Czech Republic 2020 a dostala se mezi 33 nejlepších učitelů v ČR.

Od roku 2021 vede Klub nadaných dětí ZŠ FLČ.

Matematiku vyučuje Hejného metodou. Společně s kolegyněmi připravuje dílny a ukázkové hodiny Hejného matematiky pro děti, rodiče i učitele. Věnuje se dlouhodobě žákům s nadáním (spolupracuje s Mensou ČR), žákům se specifickými potřebami i žákům cizincům. Před několika lety začala spolupracovat s nakladatelstvím Rabbe a skvělou ilustrátorkou Zuzanou Slánskou.

Publikační činnost: Moje první čtení (Fortuna 2012), Moje druhé čtení (Fortuna 2013), Předčtenářské dovednosti (Raabe 2018), Cesta kolem světa – pracovní listy s metodikou (Raabe 2019), Nový žák – cizinec v mé třídě (Raabe 2020), Dítě – cizinec v MŠ (Raabe 2021), Předškolák školákem ( Raabe 2021), Mluvnice pro žáka – cizince (Raabe 2022).Ve slovenském jazyce: Žiak – cudzinec v základnej škole (Raabe 2021) Cudzinec v materskej skole (Raabe 2022). V loňském roce vytvořila společně s Dr. Olhou Lysenkovou čtyřjazyčný obrázkový slovníček pro žáky, pedagogy a rodiče ( říjen 2022), který vychází zároveň v Čechách i na Slovensku. Poslední publikací jsou Diktáty a pravopisná cvičení s detektivním příběhem – Kuliferda (leden 2023).

Webináře a semináře: Nový žák- cizinec v mé třídě, Dítě- cizinec v mé třídě, Mluvnice pro žáka cizince, Hejného matematika – aneb matematika je jenom jedna, Žák – cizinec v mé třídě se zaměřením na ukrajinské žáky, Cesta kolem světa – celoroční projekt k rozvoji čtenářské gramotnosti.

E-book Žák – cizinec v MŠ i ZŠ (Raabe 2022)

Spolupracuje s agenturou Eduína, s Pedagogickým institutem, krajskými pedagogickými institucemi, pedagogickou poradnou v Táboře v oblasti žáků s nadáním. Vytvořila řadu online testů pro matematiku na 1. stupni ZŠ. Spolupracuje s Czech School in The World v USA a sítí českých škol ve světě. Také přednáší a publikuje pro Asociaci učitelů českého jazyka v Evropě a pro Dům zahraniční spolupráce. Publikuje i v dalších pedagogických časopisech.

Se svými žáky se účastní charitativních akcí a projektů. Spolupracuje se Srdcem pro Strakonice, které pomáhá nejen dětem v JČ.

Ve školním roce 2019/2020 postoupila do semifinále soutěže Global Teacher Prize Czech Republic 2020 a dostala se mezi 33 nejlepších učitelů v ČR. Ráda cestuje, kreslí, čte, vymýšlí nové věci – nejen pro své žáky. Oporou je pro ni rodina, manžel, děti a vnoučátka.


Filip je rodilý Strakoňák, který vystudoval píseckou filmovku, kde natočil nejsledovanější český krátký film na internetu Kašlete na předsudky. Poté se vydal do Prahy, aby natočil svůj první celovečerní film. To se mu zatím nepodařilo, ale za to začal psát scénáře a v posledních třech letech se podílel jako scenárista na třech divácky úspěšných celovečerních filmech – Minuta věčnosti, Po čem muži touží 2, Ostrov.


Ptáte se, kde a jak se Martin Michek, malý kluk z Českých Budějovic, vyklubal? Jak se dostal k motorkám? Jak si vysnil svou pyramidu? Kde a jak přičichl k motokrosu, aby pak reprezentoval Českou republiku na všech těch mistrovstvích napříč naší planetou?

Kdybyste to náhodou nevěděli, tak Martin Michek je dvojnásobný vicemistr světa v motokrosu, je čtyřnásobný mistr Evropy, osmnáctinásobný mistr České republiky a světový šampion v soutěžích BAJA. A k tomu všemu je vítězem další spousty závodů v motokrosu.

Třešničkou na dortu je neskutečné historické desáté místo na slavném Dakaru 2021.

V současné době je právě Dakar pro Martina takovou špičkou jeho pyramidy v hlavě, vrcholem jeho veleúspěšné kariéry a v nedávné době také vyšla kniha s jeho příběhem (Martin Michek: O život)


Narodil se v Lužických horách v den, kdy Karel Kryl a Karel Gott společně zpívali hymnu na pražské Letné a kromě Matějovy matky celá země stávkovala. Stavba Temelínu odvála jeho rodinu na začátku 90. let ze severních Čech do jihočeské metropole. V prvním ročníku studia gymnázia Jírovcova se stal v roce 2016 králem Majálesu, který mu ve stejném roce přirostl k srdci a následně ho až do maturity pomáhal organizovat. Studoval divadelní produkci na pražské Akademii múzických umění. Po studiích se věnoval zejména oživování pražských zanedbaných nebo nevyužívaných prostor pomocí kulturních a uměleckých aktivit. Dělal dramaturga pro kulturní centrum Containall a spoluzakládal a nasledně tři roky dělal programového šéfa kulturnímu centru Stalin na pražské Letné. Od roku 2017 působil jako hlavní kurátor a následně šéf programu Signal Festivalu. Prestižní pozici v týmu nejnavštěvovanějšího českého uměleckého festivalu opustil na konci léta 2021, aby naplno pomohl s přípravami kandidatury na EHMK. Mimo kulturu a umění se věnuje sportu a dobrému jídlu. V minulosti působil jako instruktor lyžování v krkonošské Rokytnci n. Jizerou, švýcarském Zermattu nebo lyžoval a pracoval v restauraci v japonském Niseku. Jeho úkolem je využít dramaturgické zkušenosti z tvorby mezinárodních kulturních projektů vysoké umělecké kvality přístupných a srozumitelných prakticky pro každého a společně s dramaturgickým týmem vytvořit kapitolu Cultural and Artistic content v připravovaném Bidbooku – přihlášce na EHMK.


Hedvika je Vimperačka, která jde do všeho po hlavě.

Její nadšení pro věc strhává ostatní.

Jejím nejnovějším počinem je vytvoření neuvěřitelně krásného prostoru pro veřejné a společenské akce.

Pro kulturní neziskovku Kredance hledala místo, kde by se mohly aktivity této neziskovky dlouhodobě realizovat.

Když se náhodou dostala k tepelnému výměníku na jednom z českobudějckých sídlišť, nezaváhala, do prostoru se zamilovala a od té doby jej mazlí k obrazu svému.

Z výměníku udělala Výměník1, prostor, který Tě chytne za srdce a už nepustí.


Architekt, vizionář a bojovník za lepší veřejný prostor, tak by se dal ve zkratce popsat Jakub Mareš, zakladatel spolku k světu. a stejnojmenného plzeňského ateliéru. Za vším, co dělá je myšlenka, že to jde lépe. Ať už jde o novou vesnickou zástavbu, rekonstrukci staré chalupy, oživení veřejného prostoru nebo odstranění nevkusného billboardu. Inspiraci čerpá v Kodani, královně veřejného prostoru, své kolegy a následovníky pak do projektů získává svou nevyčerpatelnou energií. Počet slov, která dokáže během jedné minuty vyslovit se zatím nepodařilo spočítat.


Darina Alster / performerka, vizuální umělkyně

Darina Alster je vizuální umělkyně, performerka, publicistka a pedagožka. Žije a pracuje v Praze. Od roku 2016 pečuje o pražskou sekci skupiny Mothers Artlovers. Od jara 2019 vede společně s Kateřinou Olivovou studio Nových Médií 2 na pražské Akademii Výtvarných Umění.

Alster je umělkyně, která o sobě dává vědět zřetelně formulovanou výpovědí o hranicích a limitech dnešního světa. Narušuje konvenčně vnímané hranice, otevírá nejrůznější tabu a kriticky se vyslovuje ke společnosti. Zajímá ji okamžitá sociální skutečnost, ale taky neměnné danosti lidské duše, archetypy a tajemství.

darinaalster.org