PKN vol #2

PKN#2 se tentokrát uskutečnila 16.6. přímo v srdci Strakonic a to není nikde jinde než na Ostrově, v prázdném dřevníku textilky MOIRA a.s.

Prezentující..

Robert Candra, Libor Podmol, Roman Szpuk, Petr Kalaš, Vágus.cz, Leathery, Lukáš Černý, Živá vila, Zuzana Kubelková, Křížky a vetřelci.

Děkujeme všem prezentujícím, návštěvníkům a všem kteří se jakkoliv podíleli na realizaci tohoto večera.

Za vstřícnost a zapůjčení nádherných prostor dřevníku děkujeme společnosti MOIRA a.s., manželům Vlčkovým.

Fotky Petr Borovička

Děkujeme


Robert Candra se narodil v roce 1978 ve Strakonicích.

S týmem Kreativního HUBu prošlapává v Českém rozhlase dosud nevyzkoušené cesty pro výrobu a šíření obsahu, přemýšlí, jak aplikovat různé inovace, neobvyklá řešení a zajímavé trendy. Původně začínal jako redaktor a posléze vedoucí programu Radia Wave, kde se postupně kromě práce s rekordérem a stříhacím softwarem naučil vést rozhovory, připravovat a moderovat pořady, fungovat jako editor, řídit redakci, sestavovat každodenní vysílání i vyvíjet nové programové prvky a formáty. Předtím pracoval na různých pozicích v ČT24, studoval češtinu a angličtinu na PedF UK a mediální studia na FSV UK.

Na druhé strakonické peče představí aktuální projekt, na kterém s Kreativním HUBem pracuje – podcastovou sérii o sexu a intimitě Zhasni! pro Radio Wave.

https://www.zhasnipodcast.cz/


Libor se narodil do motorkářské rodiny. Jeho první motorku dostal v 10 letech pod stromeček. Od 13-19 let závodil klasický motokros až v 19 letech objevil Freestyle Motocross, který si zamiloval a jak sám říká, změnil mu život. S Freestyle Motocrossem procestoval celý svět, stal se mistrem světa, natočil celovečerní film Tomorrow will be better, se kterým získal i sošku zlatého lva. V roce 2013 se stal prvním neamerickým jezdcem, který vyhrál disciplínu StepUP na olympiádě extrémních sportů Xgames.

Roku 2015 se mu podařilo vyhrát závod mistrovství světa v Číně a ke konci roku prošel duchovní proměnou, začal se věnovat meditaci, józe a filosofii. V roce 2016 Libor opět vyhrál XGames a v listopadu vydává svou první knihu Deník Libora Podmola.

www.liborpodmol.com

 


Projekt Křížky a vetřelci vznikl v roce 2014 jako podnět programu Pěstuj prostor, který byl podpořen v rámci grantu Plzeň 2015. Cílem této volnočasové aktivity několika lidí je zmapování veškerých drobných památek a uměleckých objektů ve veřejném prostoru města Plzně.

Zaměřuje se na veškeré křížky, kapličky, boží muka, pomníky, pamětní desky, sochy a „vetřelce“ – tj. umění z období komunistického režimu a jiná umělecká díla. Vydávají mapy a zachraňují díla na skládkách.

Pavel Cvrček je jedním z nadšených hledačů těchto „pokladů“ a přijede nám vyprávět o přelézání zamčených plotů, zapomenutých sochách zarostlých keři a největším objevu Malichovy plastiky za 12 milionů korun…

http://krizkyavetrelci.plzne.cz/


Básník a spisovatel Roman Szpuk se narodil roku 1960 v Teplicích, od roku 1989 žije ve Vimperku. Roku 1983 založil nonkonformní sdružení básníků, prozaiků a písničkářů Skupina XXVI. Básně publikuje od roku 1982, vydal více než desítku sbírek (mj. Silentio pro smíšený sbor, 2009; Kámen v botě, 2011), knihu básnických próz Chraplavé chorály (2013) a v roce 2016 vyšel soubor jeho deníkových záznamů A zavaž si tkaničky.Pracuje jako pozorovatel počasí na meteorologické stanici na šumavském Churáňově už devatenáct let. Bouře, mraky a další jevy na obloze ho přitahovaly už od dětství. A staly se i hlavními hrdiny několika jeho příběhů.. V okolí Churáňova a Boubína zná každý vývrat, ví, kudy se dá projít močálem. Vstane za tmy a s camerou obscurou zhotovenou ze staré krabice se pokouší zachytit odlesk slunce na pahýlech stromů. Nejlépe − to neznamená, že dobře − je mu v mrazu v hlubokém lese.

http://budejovice.idnes.cz/roman-szpuk-meteorolog-churanov-d42-/budejovice-zpravy.aspx?c=A170102_100346_budejovice-zpravy_khr


Lukáš Černý, sochař a restaurátor na volné noze.
Je absolventem Fakulty restaurování v Litomyšli Univerzity Pardubice, žije ve Volyni, kde se věnuje mj. regionální umělecké historii. Dlouhodobě se věnuje záchraně a obnově památek v regionu. Působí v rámci samosprávy města Volyně a aktivně spolupracuje s místním městským muzeem. Jeho zájmem je regionální mineralogie a historie restaurování.


Petr Kalaš je profesí knihovník, ve volném čase víc než 20 let prácheňský „kunturní“ aktivista, pořadatel víc než stovky DIY koncertů a dalších akcí, textař několika kapel, amatérský grafik a fotograf začátečník. Na PKN bude prezentovat svou na léto připravovanou knížku s ilustracemi Jitky Petrášové „S harpunou na tetanus“ (https://www.startovac.cz/projekty/sharpunounatetanus/)


Leathery / Štěpán Komrska a Jakub Klečka

Leathery jsou designéři s vášní pro minimalismus, jejichž konceptem je tvořit věci jinak. Představují kůži, jak ji neznáte. Jako výjimečný materiál, který má ve světě inovativního designu své místo.

Jsou ale také Kuba a Štěpán, dva spolužáci a kamarádi ze Strakonic, které na gymnáziu v roce 2010 spojila tvůrčí vášeň a záliba v designu. V průběhu studia vedla jejich cesta ke společné tvorbě z kůže, která nyní vyústila ve vytvoření značky Leathery.

www.leathery.cz


Poslední dva roky patřila prachatická Kralova vila mezi hlavní nezávislá kulturní centra jihu Čech. Tehdy o tuto významnou funkcionalistickou stavbu, postavenou v letech 1930 – 1932 vídeňským architektem Fritzem Reichlem, pečoval spolek Živá vila, z. s., který zde uspořádal desítky koncertů, výstav, přednášek či divadelních představení. Aktivita členů spolku, kteří se zároveň snažili o zachránění stavby před nesmyslnou demolicí kvůli stavbě obchvatu, byla ovšem trnem v oku prachatickým radním. Ti proto vypověděli spolku nájemní smlouvu a pro jistotu ještě podali rozklad proti prohlášení vily za kulturní nemovitou památku. O tom, jak to s vilou vypadá v současnosti vám poreferují Barbora a Libor Staňkovi, členové spolku Živá vila.

www.zivavila.cz


VAGUS.CZ je „bulvární life style magazín pro máničky, pijany, misantropy, sociální nuly, hinduistické satanisty, jejich roštěnky a vyznavače kultu knjaze Miloše.“

Když před dvěma lety vydávali první knihu o nádražkách Kdyby ti tak pámbů prdel roztrh‘, vůbec netušili, že bude mít takový úspěch. Takový, že už je beznadějně rozebrána. A protože nic nekončí vydali v roce 2015 pokračování: Chcípni do rána na chlupatý zuby!

V knížce tak najdete celkem 41 recenzí z let 2013–2015, z toho 13 dříve nepublikovaných. Všechny texty jsou seřazeny podle regionů do šesti kapitol, s vlastivědným úvodem. Dozvíte se tak třeba, ze které nádražky je vykázal slavný český režisér a kde naopak navázali mezinárodní družbu, kde servírují jídlo na létajícím talíři a kde pivo v PETce, kde po nich obsluha vrhala vidličkami i kde se hosté navzájem proklínají slovy „Chcípni do rána na chlupatý zuby!“

www.vagus.cz

https://chlupatyzuby.wordpress.com/

 


Výtvarnice a sklářka původem ze Strakonic je absolventkou  Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem – ateliér skla (doc.ak.mal.Ilja Bílek). Designu skla se věnuje od roku 2002, kdy nastoupila na Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodu (ateliér Modelářství lisovaného skla u Jaroslava Mlčocha). Za svojí práci získala mnohá ocenění, např. Cenu za nejlepší produktový design, Boutique Design New York – „GlassWall“, 2015, Stanislav Libenský Award za 3.místo, 2014 nebo zvláštní ocenění v soutěži Cena Ludwiga Mosera, 2012. Se sklárnou Moser od roku 2012 spolupracuje. Věnuje se také malbě, kresbě a asambláži.

http://suzannezk.wixsite.com/kubelkovazuzana