PKN vol #16

Pecha Kucha Night Blatná
19. 11. 19 h
Sokolovna Blatná
Po roce je tu opět Pecha Kucha Night (čtěte „Peča Kuča najt“), kde inspirativní hosté představí divákům svůj příběh či zajímavý projekt ve formátu 20 x 20.
To znamená, že každý host si pro svůj výstup připraví 20 obrázků, z nich ale každý může komentovat pouze po dobu 20 vteřin. Proto jednotlivé prezentace trvají 6 minut a 40 vteřin. Řečníci se plynule střídají a během jednoho večera se dozvíte mnoho pozoruhodných příběhů. Na druhé blatenské „Peče“ uvidíte opět zajímavé osobnosti, mající vztah k Blatensku.

PKN Blatná vzniká ve spolupráci PKN Strakonice a Suncab.org.

Cena:
150 Kč / 100 Kč
Vstupenky v IC Blatná + www.plantaz-blatna.cz

Adam Scheinherr (1987) je český politik, strojní inženýr, manažer a fyzik, od roku 2018 zastupitel hlavního města Prahy a náměstek primátora pro oblast dopravy, nestraník za Praha sobě. Pochází z Bezdědovic u Blatné. Vystudoval strakonické gymnázium, poté strojní inženýrství a fyziku. Pracoval v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži na pozici projektový manažer divize Radioaktivní odpady a vyzařování. V roce 2015 založil iniciativu „Libeňský most nebourat, nerozšiřovat“, která představila kroky k jeho rekonstrukci. Jako pražský náměstek pro dopravu tuto rekonstrukci prosadil.

 


Eliška Walsh (rozená Ptáčková, což si hudebně mnozí pamatují trochu více) je zpěvačka doprovázející se na kytaru. Hudební žánr by se dal popsat jako folk / acoustic. Vydala dvě alba – v roce 2006 vyšlo album s převzatými skladbami About Beautiful Acoustic Sound a v roce 2012 pak album s autorskými skladbami Svým způsobem, které produkoval Američan Steve Walsh. Steve si nakonec Elišku i vzal za ženu a společně se s dětmi přestěhovali do Blatné. V letech 2007 až 2009 byla Eliška vánočním hostem Čechomoru, v roce 2011 předskakovala Pavlu Bobkovi v Blatné a v letech 2012 a 2013 několikrát předskakovala Tomášovi Klusovi na turné Ani si nesedejte.


Haně Novotné je 33 let, vystudovala mezinárodní obchod na VŠE a zároveň učitelství odborných ekonomických předmětů. Pracuje jako manažer prodeje v menší české firmě v oboru elektro. Je jednatelkou TJ Sokol Blatná a mezinárodní rozhodčí mažoretkového sportu pod asociací IFMS – International Federation Majorettes Sport. Je vedoucí mažoretek PREZIOSO, které v příštím roce oslaví 20 let od svého vzniku. V PREZIOSU je úplně od začátku – nejdříve jako mažoretka, později jako trenérka a vedoucí). PREZIOSO má na svém kontě mnoho titulů, včetně Mistr ČR, Evropy i světa. Blatenské mažoretky si vydobyly významný post mezi evropskými soubory a staly se ikonou mažoretkového sportu. V roce 2021 zvítězila jako první žena v respektované soutěži Díky, trenére.


Narodil jsem se roku 1990 ve Strakonicích. Poprvé jsem se s rybařením setkal již ve čtyřech letech, a to s mým bratrem. V roce 1999 jsem se stal členem místní blatenské rybářské organizace. V sedmnácti jsem začal za rybařením cestovat. Nejprve po Evropě a o pár let později po celém světě. Mé rybářské nadšení mi zavedlo do patnácti různých zemí světa, např. Kanada, JAR, Nový Zéland, Cookovy ostrovy ad. 

K závodění jsem se dostal v roce 2017. Už po roce jsem se dostal do české reprezentace a stal jsem se mistrem světa v jednotlivcích (dvoučlenný tým) a druhé místo za stát v Anglii. Následný rok jsme obhajovali vítězství v JAR. Obsadili jsme druhé místo za jednotlivce a první místo za stát. Letos jsme obsadili druhé místo na World Predator Classic.“


Jitka Štěrbová se narodila v Českých Budějovicích. Rostliny jí přitahovaly od mala. Už ve školce (k nelibosti vychovatelek) experimentovala s přesazováním sedmikrásek do pískoviště. Navštěvování přírodovědného kroužku Jarmily Ichové dál podporovalo Jitky zvídavost. Spolu s kamarádkou uspěly se středoškolskou odbornou prací (SOČ) na téma kvalita vody a vegetace podél toku Vráteckého potoka.

Studium systematická biologie a ekologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity zakončila obhájením diplomové práce o vegetaci mokřadních luk a rašelinišť Vojenského výcvikového prostoru Boletice pod vedením Michala Hájka.

Po škole a ročním cestování se vrátila do Českých Budějovic, kde nastoupila na Regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky (AOPK). Po pětileté pauze v podobě rodičovské dovolené se v roce 2015 vrátila a v roce 2018 ji byla přidělena správa Národní přírodní památky Kocelovické pastviny. Je členkou České botanické společnosti.


Narozen v roce 1956. Dětství prožil v Blatné, kde navštěvoval základní školu. Střední průmyslovou školu strojnickou absolvoval ve Strakonicích. Následně vystudoval Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni, obor kybernetika.

Po studiích pracoval v Závodu jaderného strojírenství Škoda Plzeň jako IT specialista a od roku 2005 byl projektovým manažerem na Správě informačních technologií města Plzně. Kybernetika, elektronika, robotika, fotografování a umění se staly jeho koníčky, kterým se věnuje od mládí dodnes. Realizuje svoji dlouholetou myšlenku na propojení svých koníčků do jednoho celku s cílem naučit roboty výtvarnému umění od starých mistrů po současné. Rád se setkává s lidmi, kteří realizují své myšlenky a nápady. Zúčastňuje se festivalů a výstav např. v rámci celosvětových veletrhů vynálezců a inovátorů Maker Faire.

K městu Blatná má dodnes velice blízký vztah, má zde řadu přátel a vzpomínek zejména na svého dědečka architekta a stavitele Jana Komance, který v Blatné a okolí postavil v letech 1918 – 1948 přes 90 významných staveb a domů (sokolovnu, vilu Jana Böhma, Základní školu TGM…). O životě, díle a příbězích svého dědečka v současnosti píše Josef Poklop knihu.


Kuchař s blatenskými kořeny Pavel Drdel (1976) provozuje ve Strakonicích vyhlášenou restauraci Sůl a řepa. Restaurace získala v loňském roce prestižní gastronomické ocenění Zlatý lev a tím se zařadila mezi sto nejlepších restaurací v České republice. V Soli a řepě si zakládají na tom, že nakupují u lokálních farmářů a všechny suroviny se snaží zpracovat beze zbytku. Pavel své kuchařské zkušenosti sbíral nejenom v Čechách, ale i v Německu a Itálii. Zapojí se rád do všeho, co mu připadá smysluplné: realizuje kurzy vaření v dětských domovech, je ambasadorem dobročiné sbírky Postni se, která pomáhá se vzděláváním dětí v Libanonu, podporuje i projekt Andělský strom na pomoc dětem uvězněných rodičů. Kromě toho, že bude vydávat svoji první kuchařku, ho občas můžete vidět i na televizních obrazovkách nebo s fotoaparátem v ruce.


Bratři, jednovaječná dvojčata, která všichni místní i přespolní znají díky kapele Anča band. Svými písničkami a legendárními koncerty obšťastňují svoji početnou fanouškovskou základnu už více než 30 let. Oba se odjakživa motali kolem hudby. V 80. letech založili folkovou kapelu CERES a metalpunkový CEREST. Před „Ančou“, ale i s ní současně, působili ještě v těchto kapelách: Lidová metelice pana Lískovce, Funkce šroubu (Strakapoud), FAUST, Dolly Poster (Datel).  O vzniku oblíbené „Anči“ se na jejich webových stránkách píše: „Za blíže neurčitých okolností vznikla někdy kolem roku 1990 v Blatné skupina Anča band. Nikdo přesně neví, jak a kdy k tomu vlastně došlo, lze ale s jistotou tvrdit, že soubor si získal slušné renomé po blatenských lokálech nižší cenové kategorie, aniž by kdokoli z muzikantů tušil, že založili kapelu. Postavení tváří v tvář holé realitě nečekaného úspěchu, spontánně označili hudebníci, jednomyslně s publikem, svoji formaci za Anča band. To podle nejpopulárnější figurky – tehdejší zpěvačky a harmonikářky.“ 

Bratři Říhové strávili učňovská léta v Praze, kde se vyučili strojními mechaniky v leteckém průmyslu. Jejich profesní dráhy se však ubíraly jinudy. Datel začal v 90. letech provozovat hospodu U Datla a v Sokolovně. V roce 2010 otevřel restauraci Podatelna (nyní zavřená). Strakapoud se živí ve stavebnictví (zednické práce všeho druhu). Oba pořádají koncerty. Datel spíše ty klubové, Strakapoud venkovní (20 let organizoval Blatenský fest).


Za Vaněk.Studio stojí designéři Jakub Vaněk, Barbora Vaněk Micajová a programátor Tomáš Frantík. Vytvářejí vizuální identity a webové prezentace. Jejich přístup k designu je propojení krásného a funkčního — tedy kvalitní design, který se opírá o data. Mezi práce od Vaněk.Studio patří loga pro kulturní centrum Plantáž v Blatné, Praha 3, kavárna DOK v Liberci, obchodní škola Kollárovka, showroom svítidel Šajn, web pro Universal music a další.

V Blatné zvítězili v soutěži, kterou pořádala odborná organizace CZECHDESIGN. Autoři se inspirovali zdejší tradicí pěstování růží a vytvořili nápaditý a pozitivní styl, který se nakonec stane zároveň i vizuální identitou města Blatná.


Zdeněk Sedlák se narodil v Mariánských lázních 5. 5. v 5 hodin a 5 minut. I přes bujaré mládí se v Českých Budějovicích vyučil kuchařem. Své vzdělání naplno uplatnil jako voják v Litoměřicích, kde připravoval jídlo i pro 3000 vojáků. Kuchařinu na dobro opustil v roce 1996, kdy v Blatné založil rodinu a začal pracovat na čerpací stanici. Již od útlého mládí ho zajímala historie a umění. Jeho vášeň vyústila v založení e-shopu s filatelií a posléze v roce 2010 k otevření prvního obchodu se starožitnostmi.

V současné době se dál živí jako starožitník. Vlastní firmu Aukční dům Blatná s.r.o., komplex obchodů se starožitnostmi a je nájemcem hradu v Buzicích, který jeho rukou postupně ožívá.