PKN vol #19

Již 19. vydání oblíbeného večírku s inspirativními osobnostmi různých oborů u nás, ve Strakonicích. Vezmeme vás opět za jedny zavřené dveře a představíme vám deset zajímavých hostů.
Vstupenky jsou v předprodeji tady:
https://goout.net/…/pechakucha-night…/szitacu/
Pořádá Sunshine Cabaret, z.s., CAN Prod. a Jsme Strakonice s laskavou podporou Města Strakonice.

Naše pozvání přijali:

Kolotoč příběhů je jediný mezinárodní vypravěčský festival v České republice. Letošní 6. ročník představí vypravěče z Polska, Francie, Estonska i Čech. Koná se v polovině října v Českých Budějovicích a ve Vodňanech. Jde o jedinečnou příležitost pro fanoušky specifického žánru vidět na jednom místě hvězdy světového storytellingu. Všechna představení tlumočena do češtiny.


Václav je ze Strakonic a jeho fotografie se zabývají jediným – vesmírem, má zde totiž volné pole působnosti, protože je prakticky nekonečný… V prezentaci bych nám rád ukázal cestu světla prostřednictvím svých fotek. Zabývá se focením Měsíce, Slunce, planet, ale i vzdálenějších objektů jako jsou mlhoviny, hvězdokupy a galaxie.


Jsme vzdělávací platforma pro druhý stupeň základních škol a nižší stupeň gymnázií, která provází žáky, rodiče a pedagogy procesem edukace v oblasti módy a udržitelnosti. Ve školách pořádáme sérii workshopů, přednášek, besed a soutěží, na kterých se vždy podílejí vybraní umělci, ekologové a pedagogové.

Propojujeme témata módy, šikany a ekologie. Na první pohled můžou působit vzdáleně, ale v našem pojetí spolu úzce souvisí. Až 43% případů šikany na základních školách se děje kvůli vzhledu. Ten je ovlivněn z velké části tím, co člověk nosí. Mladým lidmi obdivované značky často šijí nekvalitní oblečení v asijských zemích za špatných zaměstnaneckých podmínek a v ekologicky náročné výrobě. Navíc část neprodaných kusů raději zlikvidují, než aby je prodali pod cenou. Proto jim ukazujeme, že existuje i jiná, udržitelnější cesta k vlastnímu stylu, která je taky cool.

Móda je téma, nad kterým začínají lidé přemýšlet v pubertě. S tím jde ruku v ruce vlastní styl, který se začíná pořádně formovat právě v tomto věku, kdy se mladí lidé snaží skrze zevnějšek vyjádřit svou osobnost. Často se setkávají s nepochopením u svých rodičů, ale i u vrstevníků. Bývají ve škole terčem posměchu, protože nenosí mainstreamové značky, nebo jejich rodina prostě nemá dostatek peněz na rozhazování kvůli oblečení.

Chceme pomoct tuhle situaci změnit. Ukázat lidem, že nejlépe se člověk sžije se svým stylem, když si ho nejen vybere, ale také vlastníma rukama vytvoří. Že nepotřebuje předražené značky a neměl by podle oblečení soudit druhé lidi. Že svou volbou nákupu nebo recyklace již vytvořeného může pomoct ke zdravějšímu životnímu prostředí.


MgA. Tereza Dobiášová (nar. 1981)

Autorka, režisérka, dramaturgyně, kurátorka a kulturní manažerka

Vystudovala dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie Múzických umění v Praze. Po krátkém působení jako dramaturgyně Jihočeského divadla (2006 – 2007) založila v Českých Budějovicích Barevný děti o.s., sdružení věnující se sociální integraci cizinců skrz divadelní a další umělecké formy. Tuto organizaci umělecky (od komunitních až po profesionální autorské divadelní projekty) i manažersky vedla od roku od roku 2008 do roku 2012. Zároveň jako autorka, literární recenzentka a dramaturgyně externě spolupracovala s Českým rozhlasem.

V roce 2012 zvítězila s koncepcí dětského muzea výběrové řízení na pozici ředitelky Sladovny Písek o.p.s. Během následujících pěti let transformovala galerii na celoevropsky uznávanou kulturní instituci se zaměřením na děti a rodiny.

Nadále pracuje jako kurátorka, založila soukromou organizaci zaměřenou na tvorbu expozičních projektů UUUl, předsedá platformě pro kreativní učení uMĚNÍM.

Kromě své veřejné práce ale celý život píše. V roce 2021 vydalo nakladatelství Jota její román „Tajemství“, za něj byla oceněna Magnesií Litera jako Debut roku. Na podzim tohoto roku chystá stejné nakladatelství vydání jejího druhého románu „Tisíc let samoty“.


Rally Fans Katovice je parta lidí, která se dala dohromady díky společné oblibě rally. To bylo ale cca před 17 lety. Postupem času se z nich stal spolek, který se věnuje audiovizuální tvorbě a organizaci charitativních akcí – prostě rozvoji kulturního života nejenom doma, v Katovicích. Rally milují a kdysi měli i závodní tým, který má teď nějaký ten rok pauzu, ale pozor, chystá se comeback!


Andrea Chládková je členka Aeroklubu Strakonice a jeden z hlavních pořadatelů letošního mistrovství světa v parašutismu, které se v naší zemi konalo historicky poprvé. Česká reprezentace, v čele s jejím synem Petrem, obhájila zlato v soutěži družstev a získala tak medailový hattrick ze světových závodů.


Katka je rodilá Pražačka, která se rozhodla ukončit kariéru marketingové manažerky v americké developerské firmě v centru Prahy, odstěhovat se na chalupu, dát přednost klidnému životu na vsi, zdravému vzduchu pro svého malého autistu, chalupu nechat ubourat a nově postavit a stát se cukrářkou a učitelkou pečení. K francouzské cukrařině jsem poprvé pracovně přičichla v City Bakery na newyorském Manhattanu už v roce 2001, pak jsem začala postupně péct od roku 2015 a nakonec se z koníčka vyklubalo dnešní podnikání.


Vlasta Mašek je ze Strakonic, je mu 33 let a miluje skateboarding, kterému se věnuje asi 18 let, je to kutil a baví ho jakákoliv kreativní práce se dřevem, kterou v současnosti uplatňuje hlavně v projektu s názvem „Just skate“


Matěj Chabera (1982) je designér propojující obory grafického a produktového designu. Jeho tvorba staví na obsáhlé a neustále se vyvíjející metodologii a procesu tvorby v designu, které pro něj svým významem převyšují vizualitu či styl. Chaberovo studio navrhuje vizuální identity, knihy, experimentální objekty, průmyslové produkty i nábytek. Studoval filosofii, psychologii a dějiny umění na Univerzitě Karlově, grafický design a design v architektuře na Gerrit Rietveld Academie v Amsterdamu a jako první Čech absolvoval obor Design Products na Royal College of Art v Londýně. Své pražské studio a značku založil v roce 2009, navrhuje pro spektrum mezinárodních klientů (např. Herman Miller, Model Obaly, LUGI, KAVALIERGLASS). Je vítězem cen Czech Grand Design – grafický designér roku, je držitelem německého ocenění Red Dot za redesign značky Primeros (spolu s Jakubem Korousem) či americké ceny Good Design Award z Chicago Museum of Design. Jeho práce je zastoupena ve stálých sbírkách muzea designu v belgickém Gentu. Matěj vede kurzy grafického a produktového designu v rámci pražské pobočky North Carolina State University