Lenka Tyrpeklová a Petra Müllerová / Second Brand


//

About

Jsme vzdělávací platforma pro druhý stupeň základních škol a nižší stupeň gymnázií, která provází žáky, rodiče a pedagogy procesem edukace v oblasti módy a udržitelnosti. Ve školách pořádáme sérii workshopů, přednášek, besed a soutěží, na kterých se vždy podílejí vybraní umělci, ekologové a pedagogové.

Propojujeme témata módy, šikany a ekologie. Na první pohled můžou působit vzdáleně, ale v našem pojetí spolu úzce souvisí. Až 43% případů šikany na základních školách se děje kvůli vzhledu. Ten je ovlivněn z velké části tím, co člověk nosí. Mladým lidmi obdivované značky často šijí nekvalitní oblečení v asijských zemích za špatných zaměstnaneckých podmínek a v ekologicky náročné výrobě. Navíc část neprodaných kusů raději zlikvidují, než aby je prodali pod cenou. Proto jim ukazujeme, že existuje i jiná, udržitelnější cesta k vlastnímu stylu, která je taky cool.

Móda je téma, nad kterým začínají lidé přemýšlet v pubertě. S tím jde ruku v ruce vlastní styl, který se začíná pořádně formovat právě v tomto věku, kdy se mladí lidé snaží skrze zevnějšek vyjádřit svou osobnost. Často se setkávají s nepochopením u svých rodičů, ale i u vrstevníků. Bývají ve škole terčem posměchu, protože nenosí mainstreamové značky, nebo jejich rodina prostě nemá dostatek peněz na rozhazování kvůli oblečení.

Chceme pomoct tuhle situaci změnit. Ukázat lidem, že nejlépe se člověk sžije se svým stylem, když si ho nejen vybere, ale také vlastníma rukama vytvoří. Že nepotřebuje předražené značky a neměl by podle oblečení soudit druhé lidi. Že svou volbou nákupu nebo recyklace již vytvořeného může pomoct ke zdravějšímu životnímu prostředí.