Tereza Dobiášová Krejčí


//

About

MgA. Tereza Dobiášová (nar. 1981)

Autorka, režisérka, dramaturgyně, kurátorka a kulturní manažerka

Vystudovala dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie Múzických umění v Praze. Po krátkém působení jako dramaturgyně Jihočeského divadla (2006 – 2007) založila v Českých Budějovicích Barevný děti o.s., sdružení věnující se sociální integraci cizinců skrz divadelní a další umělecké formy. Tuto organizaci umělecky (od komunitních až po profesionální autorské divadelní projekty) i manažersky vedla od roku od roku 2008 do roku 2012. Zároveň jako autorka, literární recenzentka a dramaturgyně externě spolupracovala s Českým rozhlasem.

V roce 2012 zvítězila s koncepcí dětského muzea výběrové řízení na pozici ředitelky Sladovny Písek o.p.s. Během následujících pěti let transformovala galerii na celoevropsky uznávanou kulturní instituci se zaměřením na děti a rodiny.

Nadále pracuje jako kurátorka, založila soukromou organizaci zaměřenou na tvorbu expozičních projektů UUUl, předsedá platformě pro kreativní učení uMĚNÍM.

Kromě své veřejné práce ale celý život píše. V roce 2021 vydalo nakladatelství Jota její román „Tajemství“, za něj byla oceněna Magnesií Litera jako Debut roku. Na podzim tohoto roku chystá stejné nakladatelství vydání jejího druhého románu „Tisíc let samoty“.