Gabriela Benish – Kalná / ArtMill


//

About

Gabriela Benish-Kalná je česko-americká aktivistka, umělkyně, a ředitelka neziskové organizace ArtDialog, která se zaměřuje na environmentální umělecké vzdělávání a adaptaci na změnu klimatu. ArtDialog působí primárně na Šumavě v ArtMill Centru pro regenerativní umění. Gabriela BK vystudovala Ateliér dokumentární fotografie na pražské FAMU a již více než deset let spolupracuje s různými neziskovými a občanskými organizacemi v hnutí za sociální a environmentální spravedlnost. Její umělecká praxe se zaměřuje na intersekcionální environmentalismus a zkoumá témata přežití, komunikace založené na naději a možná řešení environmentální krize.

A tady ArtMill mission statement

ArtMill je sídlem neziskové organizace ArtDialog. Naše centrum, které funguje jako alternativní kulturní prostor, je domovem aktivní komunity umělců, aktivistů, zemědělců, podnikatelů a kreativců. ArtMill umožňuje poslání ArtDialogu budovat kulturní diskurz prostřednictvím kreativity, výzkumu, širší veřejnosti, zážitkového učení a vzdělávání. Praktikujeme kulturu jako katalyzátor transformativní sociální změny a pracujeme v souladu a ve spolupráci s mnoha partnerskými organizacemi, abychom udrželi již existující a stále se rozrůstající síť center, komunit, farem a jednotlivců, kteří pracují na změně systémů útlaku a extrakce. Naší vizí je rozšířit definici umění do širšího kulturního kontextu. Naše centrum podporuje kreativitu a její vrozené propojení s přírodním světem; místo, kde se setkává příroda a kultura, které je holistické, zážitkové, udržitelné a regenerační. Podporujeme vzdělávací prostředí založené na praxi, které vyrůstá z organizování zdola, filozofie a občanské společnosti, přírodních věd, umění a alternativních systémů organizace. Vycházíme z historie monumentálních společenských a politických změn ve střední Evropě v roce 1989, odkud naše organizace vzešla, a zavázáni k myšlence, že kultura „by měla být základním prostředkem udržitelnosti, být zdrojem smyslu a energie, pramenem tvořivosti a inovací…“.

A program Mezidruhové útočiště:

Od jara 2024 se první fáze našeho projektu Kreativní Evropa, inspirovaného projektem Helen a Newtona Harrisonových Future Gardens, zaměří na regeneraci místního ekosystému a diskurzu obklopující environmentální udržitelnost. Naším cílem je společnými silami vytvořit prostor pro mezidruhové útočiště, regenerativní a permakulturní praxe, jako jsou jedlé lesy, společenství rostlin a alternativní způsoby hospodaření s půdou, které budou přínosem pro místní faunu, flóru i komunitu. Tento prostor nám pomůže zkoumat a přizpůsobit se místním dopadům klimatických změn.

Náš program se snaží podporovat porozumění a umožnit mezidruhové vztahy a připravit tak půdu pro budoucí soužití. Na základě transformačních uměleckých postupů zkoumaných v rámci projektu Transformative Territories vytvoříme prostor, který bude podporovat holistické ozdravování lidských i nelidských druhů.

Od roku 2025 budeme nabízet programy, jako je náš workshop Queer Safe Space, vyzývat k účasti místní i mezinárodní komunitu a podporovat inkluzivitu.

gabrielabk.net, artmill.eu