Tomáš Petrášek / architekt – NAŠE ČAJOVNA


//

About

Tomáš Petrášek (5. 1. 1978 v Českých Budějovicích) je architekt a výtvarník na volné noze. Vyrůstal ve vesnici Kamenný Újezd v Novohradském podhůří, v nedalekých Českých Budějovicích vystudoval stavební průmyslovku a poté absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Kolem roku 2010 se přestěhoval z Prahy na mlýn v údolí zbirožského potoka na Rokycansku, kde má kořeny rodina jeho ženy Terezy, a kde spolu vychovávají děti Honzíka a Mařenku. Společně pak založili studio DEBYT, které se věnuje kromě architektury také sociologickému výzkumu v souvislosti s projekty rozvoje měst, obcí a regionů a ve volném čase i kreativnímu oživování zajímavého starého nábytku. 

Ve své architektonické praxi se věnuje nejrůznějším typům zakázek, působí po celé naší vlasti, ale i v nejbližším okolí svého bydliště. Vyhledávaný je nejčastěji pro rekonstrukce historických objektů, věnuje se ale i novostavbám, interiérům či veřejnému prostoru.

V posledních letech má v jeho životě stále větší význam kreslení a malování. Inspirují ho výjevy ze všedního života, kreslí cokoliv a kdekoliv, hlavní je radost z procesu a bezprostřední vnímání světa kolem …

Jeho práce se nevyhýbají ani Blatné a okolí, je např. autorem přestavby měšťanského pivovaru na čajovnu, kterou má nyní jako příjemnou oázu na půli cesty mezi jeho současným domovem a rodištěm.