Jan Jirovec


//

About

Jan Jirovec (31. 5. 1976 v Praze) je malíř a sochař na volné noze. Žije a tvoří v Praze, příležitostně také ve Tchořovicích u Blatné, kde vyrůstal. Po absolvování Akademie výtvarných umění kombinuje volnou tvorbu se zakázkovou činností. Své dovednosti uplatňuje v mnoha oblastech kreativního průmyslu. Od zakázek pro soukromé investory až po práce na velkých filmových projektech, jako např. Letopisy Narnie, Vetřelec vs. Predátor, Blade aj. V posledních třech letech intenzivně spolupracuje s Národním muzeem v Praze, pro jehož nově připravovanou expozici paleontologie vyrábí naturalistické modely prehistorických živočichů.

Svou volnou tvorbu staví na vizuální metafoře a snaze uchopit aktuální realitu v archetypální, obecné a nadčasové rovině. Je programově eklektický, sochu a malbu často vzájemně propojuje a doplňuje ready made objekty. Tradiční média v jeho ateliéru mutují a vytváří bizarní, dekadentní, nekonformní realitu.

Průběžně vystavuje na společných či samostatných výstavách v Čechách, příležitostně i v zahraničí. Jeho práce byly k vidění na společných výstavách Pragovky Art District, v alternativním galerijním prostoru Berlínskej model, nebo např. letos na společné výstavě s Radoslavem Valešem v galerii U Prstenu.